دلایل صدا دادن زانو

بیماری ها و مشکلاتی که آسیب های متعددی به مفصل زانو وارد می کنند، دارای علائم و نشانه هایی هستند. این علائم می توانند زمان مراجعه به متخصص ارتوپد را سریع تر کنند و از پیش آمدهای جدی جلوگیری کنند. صدا دادن زانو یکی از علائم مربوط به مشکلات زانویی است و دلایل مختلفی باعث شنیده شدن صدای تق تق در زانو می شود. دلایل صدا دادن زانو همان بیماری هایی هستند که باید روند درمانی آن ها در سریع ترین زمان آغاز شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی شایع ترین علت های صدا دادن زانو بپردازیم. برای دریافت آگاهی بیشتر پیرامون این موضوع، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید

انواع صدا دادن زانو

مفصل زانو به عنوان یکی از مهم ترین و فعال ترین مفصل های بدن شناخته می شود. فعالیت های مختلفی باعث شنیده شدن صدای مفصل زانو همراه با درد یا بدون درد می شود. در ادامه انواع صدا دادن زانو را بررسی خواهیم کرد.

صدا دادن زانو بدون احساس درد

برخی از افراد، در زمان انجام فعالیت های روزمره و ساده مانند راه رفتن یا حرکات ورزشی ساده، صدای تق تق از مفصل زانوی خود می شنوند. در صورتی که شنیده شدن این صداها بدون احساس هیچ گونه درد یا ناراحتی باشد، خطری جدی برای سلامتی مفصل زانو و استخوان های اطراف آن نخواهد داشت.

صدا دادن زانو بعد از آسیب دیدگی

افرادی که پس از وارد شدن ضربه های ناگهانی مانند تصادف یا آسیب دیدگی در حین انجام فعالیت های ورزشی مانند دویدن، در قسمت مفصل زانوی خود صدایی را می شنوند، این صداها همراه با درد خواهند بود. در برخی موارد پارگی رباط ها و تاندون های زانو منجر به صدا دادن زانو می شود.

صدا دادن زانو بدون آسیب دیدگی

صداهایی که بدون وارد شدن ضربه به مفصل زانو شنیده می شوند، اغلب ناشی از وجود بیماری های مفصلی و استخوانی هستند. شنیده شدن این صداها به مرور زمان، همراه با درد و کاهش دامنه حرکتی بیمار است.

دلایل صدا دادن زانو
دلایل صدا دادن زانو

شایع ترین دلایل صدا دادن زانو

بنا به دسته بندی انواع صدا دادن زانو، صداهایی که همراه با درد و ناراحتی هستند، نیاز به پیگیری و درمان سریع دارند. درمان سریع آسیب دیدگی و بیماری با شناخته شدن دلیل صدا دادن زانو، پیشرفت خواهد کرد. صدا دادن و تق تق کردن مفصل زانوی دردناک، ناشی از دلایلی است که در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم.

حباب های گاز

ایجاد تغییرات فشاری که به مفصل زانو وارد می شود، باعث به وجود آمدن حباب های ریز و کوچکی خواهد شد. این حباب ها در میان اجزای مفصل زانو به تدریج حرکت می کنند و در برخی مواقع با ترکیدن این حباب ها، صداهایی از مفصل زانو شنیده می شود. این مشکل می تواند در بین جوانان یا افراد سالخورده بروز پیدا کند.

آرتروز زانو

به فرسودگی و تحلیل رفتن غضروف های میان مفصل زانو، بیماری آرتروز زانو گفته می شود. با ساییده شدن غضروف ها بین مفصلی، استخوان ها به هم برخورد می کنند و صداهایی از مفصل زانو به گوش می رسد. بیماری آرتروز زانو معمولاً در افراد بالای 50 سال و بیشتر در زنان ظاهر می شود.

نرمی غضروف کشکک زانو

آسیب دیدگی و التهاب غضروف پشت کشکک زانو در اصطلاح نرمی غضروف کشکک زانو نامیده می شود. با التهاب غضروف کشکک زانو، استخوان کشکک زانو و استخوان فمور با تماس به یکدیگر ساییده می شوند. ساییده شدن این استخوان ها منجر به شنیده شدن تق تق در مفصل زانو خواهد شد. علت بروز این عارضه اغلب انجام فعالیت های حرفه ای ورزشی است.

روماتیسم مفصلی

از شایع ترین بیماری های مفصلی، بیماری روماتیسم مفصلی است. روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی مزمن است و در آن مفصل های بدن از جمله مفصل زانو مورد حمله سیستم ایمنی قرار می گیرد. در اثر این بیماری، مفصل زانو تخریب می شود و با حرکت دادن زانو، صداهایی از زانو شنیده می شوند.

پارگی مینیسک زانو

در صورتی که مینیسک زانو در اثر ضربه وارد شده پاره می شود، قطعات کوچکی از مینیسک پاره شده در مفصل زانو گیر می کنند. ماندن تکه های زائد و کوچک غضروفی در لا به لای اجزای داخلی مفصل، صداهایی را به هنگام حرکت دادن زانو ایجاد می کنند. میزان تق تق کردن زانو به شدت پارگی مینیسک زانو بستگی دارد.

آسیب دیدگی رباط زانو

رباط های جانبی و میانی که داخل مفصل زانو قرار دارند، در اثر آسیب دیدگی و کشیدگی بیش از اندازه دچار پارگی می شوند. این کشیدگی به دلیل وارد شدن فشار مضاعف در فعالیت های ورزشی مانند اسکی و وارد شدن ضربه ایجاد می شود. پارگی رباط زانو از علت های صدا دادن زانو محسوب می شود.

دلایل صدا دادن زانو
دلایل صدا دادن زانو

نحوه تشخیص آسیب دیدگی زانو

علائمی مانند صدا دادن زانو به همراه درد زانو، باید توسط متخصص ارتوپد مورد بررسی قرار بگیرند. برای تشخیص و شناسایی دلایل آسیب دیدگی هایی که به مفصل زانو وارد می شوند، نیاز به روش های دقیق تری وجود دارد. نتایج حاصل از این روش ها، علاوه بر تشخیص علت صدا دادن زانو، محل و شدت آسیب دیدگی را نیز تعیین می کنند. از مهم ترین روش های ارزیابی این مشکل در مفصل زانو می توان به سی تی اسکن و تصویر برداری با امواج مغناطیسی MRI اشاره داشت. از طرفی بررسی التهاب و شدت درد مفصل زانو در نحوه تشخیص مشکلات مفصل زانو تأثیرگذار هستند.

 

روش های درمان صدا دادن زانو

صدا دادن زانو در اثر وارد شدن آسیب دیدگی های جزئی و خفیف به مفصل زانو، به وجود می آید. برای درمان آسیب دیدگی های خفیف مفصل زانو نیازی به استفاده از روش های جراحی نخواهد بود. روش های متعدد و مؤثر غیر جراحی، نتایج مطلوبی در درمان این آسیب دیدگی ها دارند. در ادامه به بررسی روش های درمان صدا دادن زانو خواهیم پرداخت.

دارو درمانی

مصرف داروهای تسکین دهنده و ضد التهاب غیر استروئیدی می توانند در کاهش درد و التهاب و صدای ایجاد شده در مفصل زانو مؤثر باشند.

استفاده از کمپرس های سرد

در زمان استراحت استفاده از کمپرس های سرد، تأثیر به سزایی در کاستن درد و التهاب زانو دارند. با بالا نگه داشتن پاها و تکرار این روش درمانی می توان نتایج مطلوبی دریافت کرد.

استفاده از بانداژهای کشی

بانداژهای کشی، فشار بیشتر و مناسب تری به مفصل زانو وارد می کنند و از جا به جایی غیر اصولی زانو جلوگیری می کنند. با این روش می توان به کاهش تورم مفصل زانو کمک کرد.

دلایل صدا دادن زانو
دلایل صدا دادن زانو

تمرینات ورزشی

انجام حرکات اصلاحی و کششی باعث تقویت عضلات پاها می شوند. تقویت عضلات موجب افزایش دامنه حرکتی مفصل زانو و کاهش تق تق کردن زانو خواهد شد.

 

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا پیرامون شناخت دلایل صدا دادن زانو بررسی کردیم. از مهم ترین دلایل این مشکل می توان به آرتروز زانو، پارگی رباط یا مینیسک زانو، نرمی کشکک زانو، ایجاد حباب های گاز و بیماری روماتیسم مفصلی اشاره داشت. دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده فوق تخصص ارتوپدی، تومورهای استخوانی و عضلانی، تجربه و تخصص کافی در زمینه ترمیم آسیب دیدگی های زانو و لگن دارد. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده برای درمان صدا دادن و تق تق کردن زانو اقدام کنید.

نوبت آنلاین دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده