تومور مچ پا

تومور مچ پا

دگرگونی و تغییر ژنتیکی سلول‌ها سبب تکثیر غیر قابل کنترل سلول‌ها و بروز تومور در اندام‌های بدن یا استخوان‌ها می‌شود. تومور استخوان می‌تواند به هر یک از استخوان‌های بدن آسیب برساند.

تومور استخوانی ممکن است یک تومور استخوان اولیه باشد، یعنی از ابتدا در استخوان ایجاد شود یا متاستاز استخوان باشد، یعنی تومور از بخش دیگری در بدن به استخوان شیوع یابد. معمولا متاستاز استخوان در اثر سرطان پروستات، تیروئید، پستان، ریه و کلیه ایجاد می‌شود.

آنچه در این مقاله می خوانید

نشانه‌ها و علائم تومور مچ پا

درد

درد متداول‌ترین عارضه‌ای است که استخوان را درگیر می‌کند. در ابتدا ممکن است درد دائمی نباشد و شب‌ها شدیدتر شود، ولی با گذشت زمان دائمی می‌شود. همچنین با فشار روی تومور استخوانی، درد شدیدتر می‌شود مثلا در تومور استخوان در ناحیه پا، هنگام راه رفتن درد بیشتری احساس می‌شود.

با پیشرفت تومور در ناحیه پا، درد به صورت دائمی احساس می‌شود، با فعالیت شدیدتر شده و ممکن است فرد دچار لنگی شود. درد می‌تواند در تومور یا در مفاصل اطراف آن احساس شود. اگر تومور استخوان در ناحیه درشت نی (استخوان بزرگ بین زانو و مچ پا) باشد، معمولا در ساق پا، زانو و مچ پا درد احساس می‌شود.

تومور مچ پا تومور مچ پا تومور مچ پا تومور مچ پا

درد استخوان مچ پا
درد استخوان مچ پا

التهاب

با پیشرفت تومور علاوه بر درد، تورم نیز مشاهده می‌شود. بسته به محل قرارگیری تومور، ممکن است توده یا حجمی قابل لمس باشد. برای مثال تومور در پا می‌تواند به صورت توده در ساق پا احساس شود. این توده بسته به نوع و محل قرارگیری تومور و تاثیر منفی که روی ارگان‌های مجاور می‌گذارد می‌تواند دردناک یا بدون درد باشد.

برای مثال یک تومور در ناحیه درشت‌ نی می‌تواند سبب فشار روی عصب‌ها، تورم مفاصل مجاور و التهاب در بخش پایینی پا شود. بسته به نوع تومور، حجم رشد یافته سفت یا نرم، قابل جابجایی یا غیر قابل جابجایی است.

تومور مچ پا تومور مچ پا تومور مچ پا تومور مچ پا

شکستگی

تومور استخوان سبب تضعیف استخوان و افزایش احتمال شکستگی در استخوان می‌شود. کسانی که در اثر تومور دچار شکستگی شده‌اند، درد شدید و ناگهانی در یک پا که مدت‌ها دچار درد بوده است را توصیف کرده‌اند.

علائم کلی تومور

مانند هر نوع تومور دیگر، تومور استخوان نیز نشانه‌های کلی تومور را دارد. این علائم شامل تب، احساس سرما، تعریق در خواب، خستگی، تغییر اشتها و کاهش ناگهانی وزن هستند. ممکن است پزشک با توجه به برخی از این علائم متوجه شود بیمار دچار متاستاز استخوان است و تومور اولیه در ناحیه دیگری از بدن قرار دارد.

اگر تمایل دارید مطالب بیش‌تری درباره تومورهای استخوانی مطالعه کنید، روی لینک کلیک کنید.

هر یک از این علائم می‌توانند در اثر بیماری‌هایی غیر از تومور مانند جراحات یا آرتروز نیز رخ دهند. ولی اگر این علائم برای طولانی مدت بدون هیچ علت خاصی ادامه یافتند باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

جراحی تومور پا

جراحی تومور مچ پا
جراحی تومور مچ پا

این بیمار دختر ۲۲ ساله ای بود که سابقه تومور خوشخیم ولی مهاجم مچ پای چپ داشت و دوسال قبل توسط یکی از همکاران جراحی شده بود. چند ماه اخیر مجددا درد توی مچ پا ایجاد شده بود و تو بررسی ها متوجه عود شدیم و تومور رو مجددا تخلیه کردیم و با سیمان ارتوپدی پر کردیم.

در تومورهای خوشخیم هم باید پیگیری منظم انجام بشه تا در صورت عود زودتر مشخص و درمان بشه. متاسفانه این بیمار هیچ پیگیری طی دو سال بعد از عمل اول نداشته و تخریب استخوان زیادی برای بیمار ایجاد شده بود!

دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده جراح ارتوپدی و فوق تخصص تومورهای عضلانی و استخوانی آماده ارائه انواع خدمات درمانی به شما عزیزان می باشد.

من دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده متولد 1358 هستم. پس از گذراندن دوره طب عمومی، تحصیلات تخصصی خود را در رشته ارتــوپدی در دانـــشگاه علـــوم پزشکی ایــران ( بیمارستان شفا یحیائیان) ادامه دادم و در سال 1389 مدرک بورد تخصصی خود را در رشته ارتوپدی اخذ کردم.

پس از آن به مدت 4 سال در شهرهای مختلف فعالیت داشتم که حدود یک سال و نیم آن بعنوان هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بوده است.

در سال 1393 در رشته فلوشیپ (فوق تخصص) جراحی تومورهای ارتوپدی که برای اولین بار در ایران و در دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی شده بود پذیرفته شدم.

اینجانب اولین و تنها فردی بودم که در سال 1393 در این رشته پذیرفته شده و پس از 18 ماه موفق به اتمام این دوره شده ام و از ابتدای سال 1395 فعالیت خود را بعنوان فلوشیپ (فوق تخصص) تومورهای ارتوپدی در چند مرکز شهر تهران آغاز کردم.

اینجانب علاوه برتوانایی انجام کلیه اقدامات ارتوپدی عمومی مثل جراحی شکستگی ها، تعویض مفاصل زانو و لگن، جراحی تاندونها و اعصاب، اصلاح انحرافات و ناهنجاریهای استخوانی، درمان کمردرد و بیماری های دیسک بین مهره ای و جراحی آسیب های رباط و منیسک و آرتروسکوپی، در زمینه جراحی تومورهای ارتوپدی قادر به ارائه خدمات فوق تخصصی می باشم.

نوبت آنلاین دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده