در رفتگی مکرر شانه

در رفتگی مکرر شانه

دررفتگی مکرر شانه یا کتف به معنای در رفتگی شانه به دفعات می باشد. مفصل محل قرارگیری و اتصال استخوان های مختلف به یکدیگر است زمانی که استخوان های موجود در یک مفصل از محل اصلی خود خارج شده و یا با چرخش ناگهانی در زاویه اشتباهی قرار گیرد دررفتگی اتفاق می افتد. در ادامه با ساختار شانه و انواع دررفتگی های آن آشنا می شویم.

آنچه در این مقاله می خوانید

آناتومی شانه به چه شکل است؟

شانه متحرک ترین مفصل و متصل کننده اندام فوقانی به تنه بدن می باشد. شانه از دو استخوان اصلی کتف و ترقوه، 3  مفصل و همچنین 2 گروه عضله خلفی و قدامی تشکیل شده است. مفصل های شانه عبارتند از بازو، مفصل کتف و ترقوه، مفصل ترقوه و جناغ. به این ترتیب با وجود این ساختار پیچیده است که می توانیم به راحتی دستمان را در جهات مختلف حرکت دهیم. با این حال ممکن است افرادی مانند ورزشکاران در طول زندگی خود دچار در رفتگی مکرر شانه شوند.

علت های در رفتن مکرر شانه چیست؟

به سبب تحرک بالای مفاصل موجود در ساختار شانه احتمال آسیب و دررفتگی آن نیز بالاتر از سایر مفاصل بدن است. اما آنچه سبب پایداری شانه می شود وجود کپسول مفصلی، رباط ها، عضلات و بافت های اطراف مانند لبروم است.

حفره گلنوئید موجود در قسمت خارجی استخوان کتف محل قرار گیری سر استخوان بازو بوده و مفصل شانه را تشکیل می دهند. خروج و یا جا به جایی سر استخوان بازو در این حفره بر اثر پارگی رباط ها را به اصطلاح دررفتگی شانه می گویند. در برخی از موارد نیز آسیب های وارد شده به غضروف سر مفصل شانه، باعث دررفتگی می شود.

حوادثی نظیر زمین خوردن، برق گرفتگی، تشنج و یا ورزش هایی مانند کشتی، بسکتبال و فوتبال آمریکایی از علت های اصلی در رفتگی شانه هستند.

علائم دررفتگی شانه چگونه است؟

همانطور که اشاره شد دررفتگی مکرر شانه می تواند در دو حالت کاملا متفاوت قدامی و خلفی رخ دهد.  در صورتی که سر استخوان بازو از داخل حفره گلنوئیدی خارج شده و به سمت جلو حرکت کند؛ علائمی نظیر موارد زیر در بیمار ظاهر خواهد شد:

 1. درد شدید در ناحیه شانه که با حرکت دست افزایش می یابد
 2. تغییر ظاهری سرشانه از حالت گرد به زاویه دار به سبب خروج سر استخوان بازو از حفره گلنوئید.
 3. ناتوانی و محدودیت در حرکت شانه
 4. تورم و یا کبودی
 5. ضعف
 6. اسپاسم عضلات اطراف شانه
 7. در برخی از بیماران، بی حسی نیز دیده می شود
علائم دررفتگی شانه چگونه است؟
علائم دررفتگی شانه چگونه است؟

اما در صورتی که استخوان سر بازو به سمت عقب حفره گلنوئیدی حرکت کند استخوان بازو به تنه نزدیک می شود و دررفتگی خلفی اتفاق می افتد.

 • در این نوع دررفتگی شانه شکل ظاهری شانه تغییر نمی کند
 • شانه به صورت چرخش به سمت داخل قرار می گیرد
 • ناتوانی بیمار در چرخاندن بازو به داخل

به طور کلی ممکن است در رفتگی مفصل شانه با درجات و شدت مختلف اتفاق می افتد.

نکات مهم هنگام مراجعه به متخصص

 • با جزئیات علائم و چگونگی اتفاق را به متخصص توضیح دهید
 • درباره داروهایی که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید
 • مشکلات پزشکی گذشته خود را با پزشک درمیان بگذارید

در رفتگی مکرر شانه در رفتگی مکرر شانه در رفتگی مکرر شانه در رفتگی مکرر شانه

پزشک چطور دررفتگی شانه را تشخیص می دهد؟

پزشک ارتوپد با انجام معاینات بالینی، علائم بیمار و یا با بررسی سوابق پزشکی، به خصوص در افرادی که دچار دررفتگی مکرر شانه شده اند دررفتگی شانه را تشخیص می دهد. در کنار معاینات فیزیکی با انجام انواع عکسبرداری های ساده اشعه ایکس و سی تی اسکن،  یا عکس برداری های تخصصی تر مانند MRI و آرتروسکوپی به بررسی دقیق تر آسیب می پردازد.

دررفتگی مفصل شانه چه عوارضی دارد؟

با وجود اینکه در اکثر مواقع در رفتگی شانه توسط پزشک متخصص به راحتی قابل درمان است اما ممکن است در برخی از موارد و بیمارانی که دچار دررفتگی مکرر شانه می شوند عوارض نسبتا شدیدی ایجاد شود. این عوارض عبارتند از:

 • شکستگی توبرینه بزرگ در استخوان بازو: ممکن است در اثر در رفتگی شانه، در قسمت گردن و یا سر استخوان بازو شکستگی بوجود آید که در اکثر مواقع با جا انداختن مفصل شانه این شکستگی نیز برطرف میشود. در غیر این صورت پزشک با انجام عمل جراحی و با استفاده از ابزار مخصوص این شکستگی را درمان می کند.
 • آسیب به شریان اطراف مفصل شانه: این آسیب عمدتا در افراد مسن دیده می شود که در اثر آن سر استخوان بازو به شریان های اطراف آسیب می زند.
 • آسیب به اعصاب اطراف مفصل شانه: بسته به شدت آسیب ممکن است عصب آگزیلری برای مدتی و یا برای همیشه از کار افتاده و سبب کاهش حس، در قسمت خارجی شانه میشود.
اقدامات لازم هنگام در رفتگی کتف یا شانه
اقدامات لازم بعد از در رفتن شانه
اقدامات لازم بعد از در رفتن شانه

در هنگام در رفتگی شانه اقدامات لازم پیش از مراجعه به پزشک چیست؟

اقدامات اولیه پس از آسیب دیدگی مفصل شانه و دررفتگی آن کمک بسیاری به بیمار تا زمان مراجعه به پزشک متخصص خواهد کرد. این اقدامات شامل:

 • دست بیمار را با استفاده از یک باند بی حرکت نگه دارید.
 • از حرکت دادن دست در حالتی که باعث درد و جا به جایی مفصل می شود اجتناب کنید.
 • برای کاهش درد و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • کمپرس را در تماس مستقیم با پوست قرار ندهید.
 • در هر ساعت 2 تا 3 بار کمپرس سرد را تکرار کنید.
 • 2 الی 3 روز پس از مراجعه به پزشک و درمان دررفتگی شانه، برای ریلکس شدن عضلات از کمپرس گرم استفاده کنید

انواع درمان دررفتگی مفصل شانه به چه شکل است؟

پس از انجام اقدامات اولیه پزشک با توجه به شدت آسیب مفصل، درمان های مختلفی مانند ورزش و فیزیوتراپی  را در نظر خواهد گرفت اما درمان دررفتگی مکرر مفصل شانه نیاز به انجام عمل جراحی خواهد داشت. اقدامات پزشک معالج در هنگام درمان در رفتگی مفصل شانه عبارتند از:

 • اگر لبروم جداشدگی و آسیب داشته باشد؛ بیمار تحت درمان با نخ انکور قرار می گیرد.
 • اگر آسیب وارد شده به غضروف و استخوان سر مفصل باشد بسته به شدت و وسعت آسیب، از روش هایی نظیر پیوند استخوان و غضروف و فیکساسیون با پیچ و یا روش انکور سوچور استفاده می شود

درمان در رفتگی توسط نوار پیچی شانه: روشی برای یادآوری ناپایداری مفصل شانه تا زمان بهبود کامل می باشد. به این ترتیب از فشار ناخودآگاه به شانه در دوران نقاهت جلوگیری می شود

اسلینگ (یا آویز دست) : وسیله ای پارچه ای است که با آویزان شدن از گردن بیمار، دست را در یک موقعیت ثابت نگه داشته و وزن اندام فوقانی را از مفصل شانه به سمت گردن منتقل می کند. بنابراین لازم است برای مدت 3 هفته به صورت مرتب از اسلینگ شود.

بهترین روش درمان در رفتگی مکرر شانه
انواع در رفتگی شانه
انواع در رفتگی شانه

جراحی دررفتگی مکرر شانه به چه صورت است؟

جراحی در رفتگی مکرر شانه اغلب در افراد و ورزشکارانی انجام می شود که مکررا مفصل شانه آنها دچار آسیب شده است. همچنین اگر بر اثر دررفتگی شانه استخوان، ماهیچه، رباط ها، لابروم، اعصاب و عروق اطراف آسیب برسد پزشک با انجام عمل جراحی به بیمار کمک خواهد کرد.

با توجه به شدت آسیب و نوع فعالیت روزانه بیمار، یکی از دو حالت جراحی باز و بسته توسط پزشک معالج انتخاب شده که در نهایت سبب اتصال مجدد رباط های پاره شده می شوند.

در رفتگی مکرر شانه در رفتگی مکرر شانه در رفتگی مکرر شانه در رفتگی مکرر شانه در رفتگی مکرر شانه

عمل جراحی آرتروسکوپی شانه:

جراحی آرتروسکوپی توسط جراحان متخصص ارتوپدی انجام می شود. در طی این عمل پزشک با برش های بسیار کوچک، دوربینی به نام آرتروسکوپ را به مفصل شانه وارد کرده و با مشاهده تصاویر از طریق مانیتور، عمل جراحی را انجام می دهد. طی عمل جراحی آرتروسکوپی شانه برای در رفتگی شانه کپسول و لابروم شانه ترمیم و یا کارگذاری مجدد شده و با استفاده از ایمپلنت و ابزار های جراحی مجموعه کپسول و لابروم در ساختار استخوان شانه محکم می شوند. به دلیل برش های کوچک این روش دوره نقاهت بیمار بسیار کوتاه تر از روش جراحی باز خواهد بود.

بهترین روش درمان دررفتگی مفصل شانه چیست؟

انتخاب بهترین روش درمان دررفتگی مکرر شانه به نتایج معاینات و بررسی دقیق وضعیت شانه با عکس برداری انجام می شود. عمل جراحی آرتروسکوپی مفصل شانه یک عمل کم تهاجمی و مطمئن برای انجام بسیاری از جراحی های ارتوپدیک می باشد. جراح با در نظر گرفتن نوع فعالیت و حرفه ی بیمار نوع و تکنیک عمل جراحی را مشخص می کند. برای مثال یک تنیسور برای فعالیت ورزشی خود نیاز به حرکت مفصل شانه در جهات مختلف دارد در نتیجه روشی که پزشک برای عمل او انجام می دهد با بیمار دیگر متفاوت خواهد بود.

مراقبت های بعد از عمل دررفتگی شانه

بسته به نوع عمل انجام شده مراقبت های پس از عمل کمی متفاوت است. همانطور که اشاره شده ممکن است پزشک توسط جااندازی بسته و یا جااندازی باز و عمل جراحی را با توجه به شرایط بیمار انتخاب کند. معمولا افرادی که دچار دررفتگی مکرر شانه شده و آسیب های جدی تری دیده باشند نیاز به انجام عمل جراحی باز و یا آرتروسکوپی دارند.

در صورتی که بیمار تحت عمل آرتروسکوپی قرار گرفته است درد و جراحت اندکی داشته و حداکثر پس از 72 ساعت می تواند پانسمان را بردارد و استحمام کند اما در عمل جراحی باز این مدت تا 5 روز افزایش می یابد.

 • داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید
 • بعد از استحمام محل جراحی را پانسمان کنید
 • از گردن آویز تجویز شده برای ثابت ماندن شانه استفاده کنید
 • برای شروع فعالیت های روزانه خود مانند رانندگی با پزشک مشورت کنید
 • حدود 2 الی 3 ماه بعد از عمل جراحی بیمار به طور کامل به وضعیت پیشین خود برمیگردد.
 • در صورت وجود هرگونه ترشح روی زخم، تورم شدید و ناگهانی زخم و افزایش دمای بدن به پزشک اطلاع دهید.
 • پس از یک دوره ثابت نگهداشتن مفصل شانه؛ با مشورت پزشک انجام حرکات ورزشی و شرکت در جلسات فیزیوتراپی برای تقویت عضلات شانه و همچنین جلوگیری از در رفتگی مکرر شانه آغاز می شود.

بهترین متخصص عمل دررفتگی شانه

بهترین متخصص ارتوپد برای عمل دررفتگی شانه پزشکی است که با توجه به وضعیت آسیب، شدت و گستردگی آن بهترین روش درمان را انتخاب کرده و حفظ سلامتی بیمار را در الویت قرار دهد. شما می توانید با مراجعه به صفحات اجتماعی پزشک مورد نظر در شبکه های اجتماعی یا سایت های نوبت دهی آنلاین نظرات بیماران قبلی را خوانده یا می توانید به سایت ها و رسانه های اجتماعی نظیر آپارات یا یوتیوب رفته و فیلم رضایت بیماران را مشاهده نموده و در نهایت اقدام به اخذ مشاوره با دکتر مورد نظر نمایید.

دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده فارغ التحصیل فلوشیپ (فوق تخصص) جراحی تومورهای ارتوپدی در دانشگاه علوم پزشکی ایران است و از ابتدای سال 1395 فعالیت خود را بعنوان فلوشیپ (فوق تخصص) تومورهای ارتوپدی در چند مرکز شهر تهران آغاز کرده است.

ایشان علاوه برتوانایی انجام کلیه اقدامات ارتوپدی عمومی مثل جراحی شکستگی ها، تعویض مفاصل زانو و لگن، جراحی تاندونها و اعصاب، اصلاح انحرافات و ناهنجاریهای استخوانی، درمان کمردرد و بیماری های دیسک بین مهره ای و جراحی آسیب های رباط و منیسک و آرتروسکوپی، در زمینه جراحی تومورهای ارتوپدی خدمات فوق تخصصی ارائه می نمایند.

فیلم جا انداختن شانه دررفته

هزینه عمل جراحی دررفتگی شانه

هزینه عمل جراحی در رفتگی مکرر شانه یا دررفتگی کتف با توجه به شرایط مختلف برای هر بیمار می تواند متفاوت باشد. برخی از شرایط تاثیرگذار عبارتند از:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه اتاق عمل
 • بیمه های طرف قرار داد
 • تجهیزات و ابزار به کار رفته در عمل جراحی
 • روشی که با توجه به نوع و شدت آسیب دیدگی شانه بیمار برای جراحی انتخاب می شود.

برای آگاهی از قیمت عمل جایگزینی مفصل مصنوعی برای زانو و یا هر عمل دیگه ای مثل تعویض مفصل لگن که مد نظرتان است از طریق شماره های مطب یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

نوبت آنلاین دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده