تومور پا

تومور پاشنه پا

استخوان پاشنه بزرگترین استخوان از بین 26 استخوان پای انسان است که دارای 33 مفصل و شبکه ای بیش از 100 تاندون، عضله و رباط است. مانند تمام استخوان‌ها، تحت تأثیرات بیرونی است که می‌تواند بر یکپارچگی و توانایی نگه داشتن ما روی پاها تأثیر بگذارد. درد پاشنه، که بعضاً ناتوان کننده است، می‌تواند در قسمت جلویی، پشت یا پایین پاشنه پا ایجاد شود.

درمان زودرس ممکن است شامل داروهای ضد التهاب خوراکی یا تزریقی، توصیه‌های مربوط به ورزش و استفاده از کفش، نوار چسب یا باند بستن، یا استفاده از کفی کفش یا ارتز باشد. نوار چسب زدن یا باند بستن از پا پشتیبانی می‌کند، ماهیچه‌ها و تاندون‌های تحت فشار را در حالت آرامش فیزیولوژیکی قرار می‌دهد. ممکن است از فیزیوتراپی همراه با چنین درمان‌هایی استفاده شود.

آنچه در این مقاله می خوانید

علت درد پاشنه پا


با توجه به این، تعجب آور نیست که دلایل زیادی برای درد پاشنه پا وجود دارد. اگرچه تصمیم گیری در مورد وضعیت شما بهتر است به عهده پزشک تان باشد، اما دانستن اطلاعات بیشتر در مورد این دلایل می‌تواند به شما کمک کند تا برای آن مشاوره آماده شوید.

معمول

دو علت شایع درد پاشنه پا، ورم کف پا و التهاب مفصل آشیل است.

ورم کف پا

فاسییت کف پا به تحریک و التهاب نوار بافتی محکمی ‌اشاره دارد که قوس پا را تشکیل می‌دهد و استخوان پاشنه پا را به پایه انگشتان پا متصل می‌کند. درد شدید، تیز یا ضربان ناخنک مانند کف پا در قسمت پایین پاشنه پا احساس می‌شود و با تحمل وزن پس از استراحت، مثلا هنگام برداشتن اولین قدم‌های صبح یا هنگام ایستادن پس از نشستن طولانی مدت ایجاد می‌شود.

اگر فاسییت کف پا برای مدت طولانی ادامه یابد، خار پاشنه یک برآمدگی استخوانی ممکن است در جایی که فاسیا به استخوان پاشنه شما متصل می‌شود، ایجاد شود. در موارد نادر ممکن است ناحیه کف پا پاره شود. درد پارگی فاسیای کف پا شدید، شدید و ناگهانی است و ممکن است تورم و کبودی نیز وجود داشته باشد.

علت درد پاشنه پا

علت درد پاشنه پا

تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل به التهاب تاندون آشیل اشاره دارد یک تاندون بزرگ طنابی مانند که به پشت استخوان پاشنه شما متصل می‌شود.

درد سفت کننده یا سوزاننده تاندونیت آشیل در بخشی از تاندون قرار دارد که کمی‌بالاتر از استخوان پاشنه است. تورم خفیف در اطراف تاندون و سفتی صبحگاهی در پاشنه و ساق پا نیز اغلب تجربه می‌شود.

تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا

تاندونیت آشیل معمولاً در اثر استفاده بیش از حد (به عنوان مثال، بیش از حد دویدن و یا گرم نشدن عضلات ساق پا) ایجاد می‌شود. خار استخوان در اثر پوشیدن کفش‌های نامناسب یا آرتروز نیز ممکن است منجر به تاندونیت آشیل شود.

به ندرت تاندون آشیل پاره می‌شود. این وضعیت به طور معمول در نتیجه انجام یک نوع فعالیت بدنی شدید اتفاق می‌افتد که در آن پا ناگهان چرخش داشته باشد (مانند بسکتبال یا تنیس). علاوه بر درد شدید در پاشنه، برخی از افراد این گونه گزارش می‌کنند که هنگام پارگی تاندون یک “صدای پاپ” یا “ضربه محکم و ناگهانی” شنیده می‌شود.

دلایل کمتر رایج

سایر دلایل درد پاشنه پا نیز باید در نظر گرفته شود، حتی اگر قبلاً این ناراحتی را تجربه کرده باشید و یکی از موارد فوق را داشته باشید:

سندرم تارسال تونل

سندرم تونل تارسال یک بیماری عصبی است که در آن یک عصب بزرگ در پشت پا گیر می‌افتد. درد تونل تارسال، به صورت درد و سوزش توصیف می‌شود، ممکن است در پاشنه احساس شود اما بیشتر در پایین پا و نزدیک انگشتان پا دیده می‌شود. مشابه سندرم تونل کارپال در دست، ممکن است بی حسی و سوزن سوزن شدن وجود داشته باشد و درد اغلب در شب بیشتر می‌شود.

شکستگی فشاری

شکستگی فشاری در پا و پاشنه معمولاً در ورزشکاران یا دونده‌های مسافت‌های طولانی رخ می‌دهد که مسافت پیموده شده خود را در یک مدت کوتاه افزایش می‌دهند. فشار مکرر روی استخوان پاشنه در نهایت منجر به شکستگی می‌شود.

سایر عواملی که احتمال ابتلا به شکستگی فشاری در فرد را افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • توده استخوانی کم (استئوپنی)
 • داشتن اختلال در غذا خوردن، مانند بی اشتهایی یا پرخوری
 • تجربه دوره‌های ماهانه نامنظم و عدم قاعدگی

شکستگی فشاری باعث درد قابل توجهی می‌شود که با فعالیت شدت می‌یابد و با استراحت بهبود می‌یابد. علاوه بر درد، تورم همراه با حساسیت به لمس در ناحیه شکستگی استخوان نیز وجود دارد.

کبودی پاشنه

کبودی پاشنه پا باعث درد شدیدی در قسمت زیر پاشنه پا می‌شود. این امر ممکن است بعد از ضربه (به عنوان مثال، فرود آمدن بعد از پرش بلند یا پا گذاشتن روی سنگ) یا تمرینات بیش از حد همراه با تحمل وزن (به عنوان مثال، دویدن در مسافت‌های طولانی در کفش‌های دارای بالشتک ضعیف)

آتروفی پد پا 

در بزرگسالان مسن تر، چربی بالشتک پاشنه شما ممکن است دچار تحلیل یا تجزیه شود. برخلاف فاشیتیس کف پا، درد آتروفی پد چربی در صبح وجود ندارد اما با فعالیت در طول روز بدتر می‌شود.

سندرم پد پاشنه به دلیل نازک شدن این پد چربی است که ناشی از ضربه می‎باشد، مانند کوبیدن مداوم پا در دونده‌های ماراتن یا فشار وارد شده به پا به دلیل چاقی. این وضعیت باعث ایجاد یک درد عمیق و دردناک در وسط پاشنه می‌شود که با فعالیت تحمل وزن بدتر می‌شود.

تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا

سندرم‌ هاگلوند (با یا بدون بورسیت)

سندرم‌ هاگلوند، که به آن “پامپ بامپ” نیز گفته می‌شود، هنگامی ‌رخ می‌دهد که برجستگی استخوانی در پشت پاشنه پا به کفش‌های سفت و سخت می‌مالد.

مشخص نیست که چرا بعضی از افراد دچار این برجستگی استخوانی شده اند، اما کارشناسان احتمال می‌دهند که به دلیل گرفتگی تااندون آشیل، قوس بالای پا، پوشیدن کفش‌های تنگ یا ضعیف، و یا وراثت باشد.

درد سندرم‌ هاگلوند در پشت پاشنه پا احساس می‌شود و ممکن است با لنگیدن و علائم التهابی مانند تورم، داغی و قرمزی همراه باشد. با تحریک بافت نرم اطراف برجستگی استخوانی در پشت پاشنه پا، ممکن است بورسیت ایجاد شود.

بورسیت پاشنه دو نوع است:

 • بورسیت رتروکالکانیل: التهاب بورسا (کیسه ای پر از مایع) که در زیر تاندون آشیل قرار دارد و در آنجا به پشت استخوان پاشنه متصل می‌شود
 • بورسیت کالکانیل: التهاب بورسا بین تاندون آشیل و پوست شما

بورسیت رتروکالکانیل باعث ایجاد درد در قسمت اعماق پشت پاشنه می‌شود، در حالی که درد بورسیت کالکانیل در قسمت بالای تاندون آشیل شما احساس می‌شود.

سندرم سینوس تارسی

سینوس تارسی، که به آن “چشم پا” گفته می‌شود، به فضای خارج پا بین مچ پا و استخوان پاشنه اشاره دارد. این فضا اگرچه کم است اما شامل چندین رباط و همچنین بافت چربی، تاندون‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی است.

چرخاندن مچ پا رو به بیرون اغلب این سندرم را تحریک می‌کند، که ممکن است منجر به درد در اثر فعالیت‌های همراه با تحمل وزن، احساس شلی مچ پا و مشکل در راه رفتن روی سطوح ناهموار مانند چمن یا شن باشد.

تومور پاشنه پا


چه چیزی باعث درد پاشنه می شود

علل نادر

این علل درد پاشنه نادر است، اما ارزش این را دارد که در ذهن خود نگه دارید:

پاپول‌های پیزوژنیک

پاپول‌های پیزوژنیک برجستگی‌های دردناک، زرد یا گوشتی رنگ پاشنه هستند که نمایانگر چربی از اعماق پوست و از طریق کپسول پاشنه هستند (به آن فتق چربی می‌گویند). پاپول‌ها خوش خیم هستند و فقط در کمتر از 10 درصد موارد باعث درد می‌شوند.

علت آن ناشناخته است ، اگرچه متخصصان گمان می‌كنند كه پاپول‌ها در اثر برخورد شدید پاشنه هنگام راه رفتن به وجود آمده باشند. جالب توجه است که آنها یک کشف مشخصه پوستی در افراد مبتلا به سندرم اهلرز دانلوس از بافت همبند هستند.

تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا تومور پاشنه پا

عفونت استخوان پاشنه

عفونت استخوان پاشنه پا (به نام استئومیلیت) به ندرت ممکن است باعث درد شود اگرچه، برخلاف اکثر منابع درد پاشنه، درد ناشی از عفونت استخوان پاشنه پا معمولاً ثابت است. تب نیز ممکن است وجود داشته باشد.

تومور استخوان پاشنه

تومور در استخوان پاشنه پا ممکن است باعث درد شود، که معمولاً شب هنگام عمیق، خسته کننده و بدتر می‌شود.

چه موقع با دکتر تماس بگیریم


اگر از علت علائم خود مطمئن نیستید یا از توصیه‌های درمانی خاص برای وضعیت خود اطلاع ندارید، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

در اینجا برخی از علائم مشخص وجود دارد که باید توسط دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده ارزیابی شوید:

 • عدم توانایی در راه رفتن راحت از سمت آسیب دیده
 • درد پاشنه که در شب یا هنگام استراحت ایجاد می‌شود
 • درد پاشنه پا که بیش از چند روز ادامه دارد
 • تورم یا تغییر رنگ پشت پا
 • علائم عفونت، از جمله تب، قرمزی، گرما
 • علائم غیرمعمول دیگر

جراحی تومور پاشنه پا

بیماری که مشاهده می کنید یکی از موارد بسیار نادر هست. پسر ۱۲ ساله ای که حدود یک سال قبل از مراجعه به من دچار پیچ خوردگی مچ پای راست شده بود و پس از اون طی یک سال ۳ بار این اتفاق تکرار شد. دوبار برای بیمار گچ گرفته شده بود. با درد و تورم مچ پا و با شک به آسیب رباط مچ پا به من مراجعه کرد.

همونطور که میبینید یه ضایعه مشکوک تو استخوان پاشنه دیده می شه. برای بیمار نمونه برداری انجام شد که جواب لنفوم بود که در واقع یه تومور سیستم خون و لنف هست و گاهی استخوان رو هم درگیر می کنه. تو این ناحیه یعنی پاشنه قبل از این فقط ۴ مورد در دنیا گزارش شده بود و این مورد پنجم بود که ما اینو بصورت یه مقاله گزارش کردیم.

جراحی تومور پاشنه پا

جراحی تومور پاشنه پا

خوشبختانه این تومور به شیمی درمانی و رادیوتراپی عالی جواب داد و نیازی به جراحی نداشت. البته تحت پیگیری هست و در حال حاضر که دو سال از درمان میگذره مشکلی نداره.

در مورد تومور های ارتوپدی این مسئله خیلی مهمه که در مورد آسیب های فیزیکی و حتی ضرب دیدگی های ساده که بعد مدتی بهبود نداشتن حتما شک به تومور داشته باشیم. این بیمار خوش شانس بود که تاخیر یک ساله در درمانش منجر به گسترش بیماری در بدنش نشد ولی گاهی اینطوری نیست و تاخیر تشخیص و درمان عواقب بدی داره!

نوبت آنلاین دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده