تعویض هم زمان مفصل دو زانو

آسیب دیدگی شدید و تخریب مفصل زانو از مهم ترین دلایل تعویض مفصل زانو عنوان می شود. در برخی موارد، نیاز به تعویض مفصل زانو در یکی از زانوهای پا و در مواردی دیگر، در هر دو زانو وجود دارد. جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو یکی از گزینه های درمانی است که به دلیل داشتن مزایای مطلوبی مورد توجه بیماران و پزشکان قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم پیرامون جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو بررسی های لازم را داشته باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع جراحی، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید

کاندیداهای جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو

انجام جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو با وجود داشتن مزایای مطلوب، گزینه درمانی مناسبی برای هر فرد نخواهد بود. بعد از تشخیص تخریب مفصل در هر دو زانو، توضیحاتی کامل پیرامون انجام جراحی هم زمان و انجام جراحی مرحله به مرحله به بیمار داده می شود. از طرفی، افرادی که از نظر شرایط جسمانی مورد تأیید متخصص ارتوپد باشند، تحت این جراحی قرار می گیرند. افرادی که می توانند جراحی تعویض هم زمان مفصل زانو را انجام دهند در گروه های زیر دسته بندی می شوند.

 • افرادی که سلامتی بدنی کافی دارند و سنین جوانی تا میان سالی را سپری می کنند.
 • افرادی که دارای اضافی وزن و چاقی مفرط نیستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری خاص نیستند و بیماری زمینه ای خاصی ندارند.
 • افرادی که بدون سابقه بیماری های قلبی و عروقی و ریوی هستند.
 • افرادی که هیچ کدام از زانوهای آن ها در شرایط مطلوبی برای ادامه انجام فعالیت های عادی روزانه نیستند.
 • افرادی که بیش از 75 سال دارند انجام جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو توصیه نمی شود.
 • افرادی که از روش های درمانی غیر جراحی مانند تزریق مستقیم دارو، فیزیوتراپی، اوزون تراپی و… نتایج مفید و قابل قبولی دریافت نکرده باشند.
 • افرادی که از بیماری آرتروز و تغییر شکل زانو ناشی از این بیماری رنج می برند.
تعویض هم زمان مفصل دو زانو
تعویض هم زمان مفصل دو زانو

نحوه انجام جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو

این جراحی تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان توسط متخصص جراحی های زانو و ارتوپد انجام می شود. باید خاطر نشان کرد، مدت زمان انجام این جراحی، طولانی تر از جراحی تعویض مفصل یک زانو خواهد بود. پس از تزریق داروی بیهوشی، شکافی روی پوست مفصل زانو ایجاد می شود. سپس با کنار کشیدن عضلات و دیگر اجزای داخل مفصل، استخوان های ریز و تخریب شده را تخلیه می کنند. در برخی مواقع برای خارج کردن مفصل زانو، با استفاده از اره های مخصوصی استخوان و مفصل مورد نظر را برش می دهند. در ادامه پروتزهای مصنوعی مفصل زانو را در محل اصلی قرار می دهند. سپس پروتزها را به وسیله سیمان ارتوپدی محکم جاگذاری می کنند. جنس این پروتزها معمولاً سرامیکی، فلزی یا پلاستیک مخصوص است. انتخاب نوع پروتز بسته به نظریه تیم پزشکی دارد.

 

مزایای جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو

تعویض مفصل زانو می تواند توانایی های حرکتی لازم برای بیمار را بازگرداند. درد و تورم ناشی از ساییدگی و تخریب مفصل زانو از بین می رود. علاوه بر این فوایدی که تعویض به موقع مفصل زانو به همراه دارد، مزایای دیگری نیز برای تعویض هم زمان مفصل دو زانو عنوان می شوند. از جمله این مزایا عبارتند از:

کوتاه بودن زمان بستری

در صورتی که عمل جراحی تعویض مفصل دو زانو طی جلسه های متفاوتی انجام پذیرد، جمعاً بیمار مدت زمان طولانی تری در بیمارستان بستری خواهد بود. ولی جراحی هم زمان هر دو زانو در یک جلسه، به حدود 2 تا 4 روز بستری در بیمارستان نیاز دارد.

کم بودن تعداد جلسات فیزیوتراپی

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، بسته به شرایط جسمانی بیمار، بایستی حداقل 8 جلسه به مراکز فیزیوتراپی مراجعه نماید. تعویض مجزای مفصل زانو به دو دوره 8 جلسه ای فیزیوتراپی و تعویض هم زمان مفصل دو زانو، فقط به یک دوره 8 جلسه ای نیاز خواهد داشت. از طرفی هزینه دو دوره 8 جلسه ای بیشتر از هزینه یک دوره 8 جلسه ای است.

کاهش هزینه جراحی

بیمار در هر باز تعویض مفصل زانو هزینه های مختلف بیمارستان، دستمزد پزشک متخصص و… را متقبل می شود. با انجام تعویض مفصل هر دو زانو در طی یک جراحی می توان از هزینه های اضافی جلوگیری کرد.

بازگشت سریع به فعالیت های عادی

با تعویض هم زمان مفصل زانو، دوره نقاهت و بهبودی پس از جراحی بسیار کمتر خواهد بود. در این صورت بیمار می تواند مرخصی کاری کمتری برای انجام عمل جراحی در نظر بگیرد.

تعویض هم زمان مفصل دو زانو
تعویض هم زمان مفصل دو زانو

معایب جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو

برخی از بیماران به دلیل وجود معایب جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو، مخالف انجام این نوع از جراحی هستند. از طرفی، وجود همین معایب باعث مخالفت پزشک متخصص برای گروهی از بیماران می شود. در ادامه اشاره کوتاهی بر معایب جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو خواهیم داشت.

 • به دلیل زیاد بودن مدت زمان جراحی، بایستی بیمار به مدت طولانی تری بیهوش بماند؛ از این رو داروی بیهوشی قوی تری به بیمار تزریق می شود.
 • در صورت تعویض مفصل هر دو زانو، هیچ کدام از پاها توانایی حرکت و عملکرد طبیعی خود را نخواهند داشت.
 • عوارض احتمالی ناشی از جراحی افزایش پیدا می کند. همچنین ممکن است بیمار در حین جراحی خون زیادی را از دست بدهد.

 

مراقبت های بعد از جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو

پس از انجام جراحی تعویض هم زمان مفصل دو زانو، بیمار به مراقبت های بیشتر و دقیق تری نسبت به دیگر جراحی ها نیاز دارد. مراقبت های صحیح می توانند از میزان و شدت عوارض بعد از جراحی پیشگیری کنند. از جمله این مراقبت ها عبارتند از:

 • مصرف دقیق و به موقع تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج
 • پانسمان منظم زخم های زانو و خشک نگه داشتن زخم ها تا یک هفته
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین حدود 4 الی 8 هفته
 • شرکت در تمامی جلسات فیزیوتراپی
 • استفاده از واکر به عنوان وسیله کمکی و جلوگیری از وارد شدن فشار مضاعف
 • مصرف مکمل های آهم
 • داشتن برنامه غذایی سالم و مصرف سبزیجات و مواد پروتئینی
 • خودداری از رانندگی تا 8 هفته
 • استفاده از توالت فرنگی
 • گذاشتن وسایل ضروری بیمار در نزدیک محل استراحت او
تعویض هم زمان مفصل دو زانو
تعویض هم زمان مفصل دو زانو

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا درباره تعویض هم زمان مفصل دو زانو در یک جلسه جراحی بحث و بررسی داشتیم. کاهش زمان بستری و تعداد جلسات فیزیوتراپی و همچنین کاهش هزینه های جراحی و بازگشت سریع به فعالیت های عادی از مزایای این نوع روش جراحی هستند. استفاده از میزان بالای ماده بیهوشی برای تعویض هم زمان مفصل هر دو زانو، کاربردی نبودن هیچ یک از پاها پس از جراحی و افزایش عوارض جراحی نیز از جمله معایب این جراحی محسوب می شوند. دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده فوق تخصص ارتوپدی، تومورهای استخوانی و عضلانی، تجربه و تخصص کافی در زمینه ترمیم آسیب دیدگی های زانو و لگن دارد. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده برای جراحی و تعویض هم زمان مفصل دو زانو اقدام کنید.

نوبت آنلاین دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده