بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران – مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است و تمامی فعالیت های بدن مانند راه رفتن، ایستادن، دویدن و بالا و پایین رفتن از پله ها به وسیله مفصل زانو انجام می شود. مفصل زانو در طی گذر زمان، افزایش سن یا حوادث ناگهانی آسیب می بیند. جراح تعویض مفصل زانو بنا به شدت آسیب دیدگی، روش درمانی مناسب را انتخاب می کند. در مواردی که آسیب دیدگی شدید باشد، پزشک متخصص از جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان زانو استفاده می کند. برای موفقیت آمیز بودن جراحی، بهتر است عمل توسط جراح تعویض مفصل زانوی مجرب انجام شود. در این مقاله پیرامون جراحی مفصل زانو توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید

آناتومی مفصل زانو

مفصل زانو بزرگترین و پیچیده ترین مفصل بدن است که فشاری برابر وزن بدن را به هنگام ایستادن تحمل می کند. این فشار به هنگام راه رفتن، دویدن و بالا و پایین رفتن از پله ها بیشتر نیز می شود. مفصل زانو از سه استخوان ران، کشکک و درشت نی تشکیل یافته است که برای حرکت لولایی زانو در کنار هم قرار می گیرند. از دیگر ساختار بدنه مفصل زانو می توان به انواع غضروف ها، رباط ها و تاندون ها اشاره کرد. آسیب شدید هر یک از این اجزا منجر به تخریب مفصل زانو می شود. برای درمان و جراحی مفصل زانو باید به جراح تعویض مفصل زانو مراجعه شود.

بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران
بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

به جراحی تعویض مفصل زانو در اصطلاح آرتروپلاستی نیز گفته می شود. در جراحی تعویض مفصل زانو، مفصل مصنوعی یا پروتز جایگزین مفصل اصلی می شود. این جراحی به دلایل و آسیب دیدگی های مختلف روی مفصل زانو انجام می شود. از اهداف اصلی و اولیه جراحی تعویض مفصل زانو می توان به بازگرداندن توانایی حرکت بیمار و کاهش درد و فشار از مفصل زانو اشاره کرد. این جراحی باید در زمان مناسب خود و توسط جراح با تجربه تعویض مفصل زانو انجام شود. موفقیت آمیز بودن جراحی باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار می شود.

 

چه کسانی نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو دارند؟

آسیب هایی که بر مفصل زانو وارد می شوند، در دو گروه دسته بندی می شوند. آسیب هایی که شدت بالایی ندارند و با روش های غیر جراحی قابل درمان هستند و آسیب هایی که شدید هستند و تنها راه درمان آن ها استفاده از جراحی تعویض مفصل زانو است. این آسیب ها از نظر جراح تعویض مفصل زانو عبارتند از:

 • با افزایش سن غضروف بین مفصل و استخوان ها ساییده می شود و مفصل زانو تخریب می شود. با افزایش وزن نیز فشار مضاعفی بر زانو وارد می شود و مفصل زانو آسیب می بیند.
 • بیماری آرتروز یا التهاب مفصل یکی از دلایل تحلیل مفصل زانو است.
 • بیماری روماتیسم باعث ضخیم شدن غشای سینوویال در نواحی مفصل زانو می شود و در اثر این بیماری غضروف ها و مفصل زانو آسیب می بینند.
 • حوادث ناگهانی شدید مانند تصادف یا ضربات تمرینات ورزشی، منجر به جراحی تعویض مفصل زانو می شوند.

 

انواع پروتزهای استفاده شده در جراحی تعویض مفصل زانو

بنا به میزان آسیب دیدگی مفصل زانو، جراحی تعویض مفصل زانو انجام می شود. متداول ترین نوع جراحی جراح تعویض مفصل زانو که انجام می شود؛ تعویض کامل مفصل زانو است. در این جراحی از پروتز هایی با جنس های مختلف کبالت، تیتانیوم و پلی تیلن استفاده می شود. این پروتز ها قسمت های متفاوتی دارند و هر یک در بخش مورد نظر از مفصل زانو جای می گیرند. بخش های مختلف پروتزها عبارتند از:

 1. فمورال؛ بخشی از مفصل زانو که به استخوان ران متصل است.
 2. تیبیال؛ بخشی از مفصل زانو که به استخوان درشت نی ساق پا متصل است.
 3. پلی اتیلن؛ بخش میانی فمورال و تیبیال است.
مراحل جایگزینی مفصل زانو
مراحل جایگزینی مفصل زانو

انواع تعویض مفصل زانو

اغلب آسیب دیدگی های مفصل زانو در طولانی مدت رخ می دهند و بیماری هایی مانند آرتروز و روماتیسم با گذشت زمان باعث تحلیل و تخریب مفصل زانو می شوند. از بارزترین علائم تحلیل مفصل زانو می توان به احساس درد در بخش های مختلف زانو به هنگام ره رفتن یا ایستادن اشاره داشت. با مشاهده اولین علائم باید به جراح تعویض مفصل زانو مراجعه شود. در این صورت روش های ترمیمی جراحی می تواند به اصلاح و درمان مفصل زانو کمک کنند. در غیر این صورت نیاز به تعویض کامل مفصل زانو وجود دارد. از انواع جراحی های مفصل زانو عبارتند از:

 • جراحی تعویض کامل مفصل زانو
 • جراحی تعویض بخشی از مفصل زانو
 • جراحی تعویض کاسه زانو
 • جراحی اصلاحی مفصل زانو

 

مراقبت های قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از انجام هر جراحی نکاتی است که باید به آن توجه شود. رعایت این نکات به روند بهتر جراحی کمک شایانی خواهد کرد. توصیه های جراح تعویض مفصل زانو قبل از جراحی این چنین هستند:

 • ارائه نتایج تمامی آزمایشات و عکس برداری ها به پزشک متخصص
 • آگاه ساختن پزشک از مصرف داروهای خاص
 • خودداری از مصرف الکل، سیگار و دخانیات حدود 2 هفته قبل از جراحی
 • خودداری از نوشیدن و خوردن، به مدت 8 ساعت قبل از جراحی به منظور جلوگیری از حالت تهوع بعد از جراحی
 • خودداری از مصرف داروهای انعقاد کننده خون به منظور جلوگیری از خونریزی پس از جراحی
جراحی تعویض مفصل زانو
جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود؟

ابتدا بیمار بنا به شرایطی که دارد، تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی قرار می گیرد. سپس متخصص ارتوپد در قسمت پوست روی مفصل زانو شکافی ایجاد می کند. با ایجاد شکاف، پوست زانو را به اطراف می کشد و استخوان کشکک را کنار می زند. با بیرون آمدن استخوان ران و استخوان درشت نی، در انتهای پایینی استخوان ران و قسمت بالایی استخوان درشت نی برش هایی به کمک اره برقی ایجاد می کند. با این کار غضروف های مفصلی و استخوان های آسیب دیده تخلیه می شوند و جا برای پروتز مصنوعی باز می شود. در ادامه، جراح تعویض مفصل زانو پروتز از پیش آماده را در محل مورد نظر جای می دهد. برای اتصال و ثابت نگه داشتن اجزای پروتز با استخوان ران و ساق پا از ماده ای سیمانی استفاده می شود. در انتها قطعه پلاستیکی پلی اتیلن بین قطعات فلزی گذاشته می شود؛ تا حرکات لولایی زانو به راحتی انجام شوند. سپس محل برش ها به کمک بخیه بسته می شوند.

 

مراقبت های بعد از انجام جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو از حساسیت بالایی برخوردار است. به دلیل فشاری که مفصل زانو متحمل می شود، مراقبت از آن به منظور داشتن یک جراحی موفقیت آمیز، بسیار مهم است. در ادامه به بررسی مراقبت های توصیه شده توسط بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران، پس از جراحی می پردازیم.

 • استفاده از وسایل کمکی مانند عصا و واکر حدود یک ماه بعد از عمل
 • خشک نگه داشتن محل زخم به مدت یک هفته
 • جلوگیری از وارد شدن فشار اضافی به مفصل زانو
 • انجام تمرینات فیزیوتراپی به دستور پزشک متخصص

 

عوارض احتمالی ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقب های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و مهارت پزشک ارتوپد باعث کاهش عوارض ناشی از جراحی خواهد شد. این عوارض احتمالی عبارتند از:

 • عوارض ناشی از بیهوشی مانند حالت تهوع، سرگیجه و مشکلات تنفسی
 • عفونت محل جراحی در صورت پانسمان نشدن به موقع زخم و بروز تب
 • ایجاد لخته خونی به دلیل آسیب عروق خونی نواحی مفصل زانو
 • احتمال درد و خونریزی
 • ایجاد حساسیت و واکنش آلرژیک به قطعات فلزی پروتزها
 • سفت شدن زانو

مزایای تعویض مفصل زانو

جراحی مفصل زانو با تمام حساسیت هایی که دارد، از فواید و مزایای قابل توجهی برخوردار است. این مزایا عبارتند از:

 • درد زانو به هنگام انجام فعالیت های مختلف مانند راه رفتن، دویدن و بالا و پایین رفتن از پله ها از بین می رود.
 • اختلال هایی مانند زانوی ضربدری و زانوی پرانتزی با تعویض مفصل زانو اصلاح می شوند.
 • تمامی فعالیت های حرکتی بدون نیاز به کمک دیگران یا وسیله هایی مانند عصا و واکر انجام می شوند.
 • کیفیت زندگی بیمار تا حد بالایی بهبود می یابد.

 

جراحی تعویض مفصل زانو توسط چه کسی انجام می شود؟

مفصل از اجزای استخوانی بدن است و درمان و جراحی تعویض مفصل زانو توسط متخصص ارتوپدی انجام می شود. موفق بودن فرآیند جراحی به ویژگی های بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران بستگی دارد. از جمله این ویژگی ها عبارتند از:

 1. مسلط به دانش و علم روز پزشکی
 2. دارای تجربه و مهارت لازم برای حل مشکلات احتمالی در حین جراحی تعویض مفصل زانو
 3. دارای وجدان کاری و انجام تمامی مراحل جراحی به صورت کامل و درست
 4. دارای رفتاری مناسب برای برقراری ارتباط با بیمار و کسب شرح حال دقیق بیمار
 5. استفاده از تجهیزات نوین پزشکی در قطعات پروتز استفاده شده
بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران
بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا جراحی تعویض مفصل زانو از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفت. انجام این جراحی توسط بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران در زمان مناسب، نتایج بسیار مطلوبی مانند کاهش درد زانو و بهبود کیفیت راه رفتن به دست خواهد آمد. انتخاب پزشک خوب، تاثیر مستقیمی در موفق بودن فرآیند جراحی و کاهش عوارض آن مانند درد مداوم در زانو خواهد داشت. دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده فوق تخصص ارتوپدی، تومورهای استخوانی و عضلانی، در زمینه تشخیص و جراحی تعویض مفصل زانو تجربه و تخصص کافی دارد. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده برای تشخیص این بیماری و درمان آن اقدام کنید.

نوبت آنلاین دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده